Hosting w chmurze czy nie?

Hosting w chmurze ma wiele zalet

Uwaga: jest to artykuł dla osób mających poważne wątpliwości, które chcemy rozwiać! Zacznijmy od podstaw. Jeśli nie jesteś pewien, jak odpowiedzieć na pytanie “czym różni się hosting w chmurze od cPanelu?”, czas poświęcić trochę czasu na zagłębienie się w techniczne aspekty hostingu w chmurze i cPanelu, a także w podstawy działania hostingu internetowego. Gotowy? Zaczynajmy.

Co to jest hosting i co to jest cPanel?

Zacznijmy od podstaw: strona internetowa składa się z plików. Mogą to być pliki z kodem, grafiką, animacjami, filmami itp. Aby móc posiadać i prowadzić stronę internetową, trzeba mieć miejsce do przechowywania tych plików, tak aby ludzie mogli mieć do nich dostęp przez Internet. Tak więc, podobnie jak w przypadku wynajmowania domu do zamieszkania, zazwyczaj wynajmuje się miejsce na hostingu dla plików witryny.

Co to jest cPanel?

Istnieją setki różnych technologii i konfiguracji hostingu, a każda z nich jest inna i ma inne zalety oraz specyfikacje w zależności od wymagań, jakie ma dana strona. Można jednak powiedzieć, że dwie najpopularniejsze formy hostingu w ostatnich latach to hosting w chmurze i hosting cPanel. Ale jaka jest różnica między tymi produktami i który z nich najlepiej pasuje do Twojej firmy?

Hosting w chmurze

Oprócz tego, że słowo “chmura” stało się niezwykle popularnym terminem marketingowym, kryje się za nim konkretne znaczenie, które jest istotne dla zrozumienia potencjału tego środowiska hostingowego.

Hosting w chmurze
Hosting w chmurze umożliwia dostęp do aplikacji i stron internetowych przy użyciu zasobów w chmurze

Chmura oznacza, że wszystkie usługi hostingowe (DNS, poczta, WWW, ftp, baza danych) są uruchamiane na wielu serwerach zamiast na jednym tradycyjnym serwerze. Korzyść? W przypadku awarii jednego serwera nie spowoduje to przestoju witryny, ponieważ będzie ona zarządzana przez inne serwery.

Hosting z panelem cPanel

Usługa hostingowa cPanel jest dobrze znana w branży hostingowej i z czasem stała się niezbędnym narzędziem dla firm. Jest to obecnie najpopularniejszy panel kontrolny hostingu na świecie, z którym większość użytkowników jest zaznajomiona.

cPanel sterowania
cPanel to panel sterowania, który upraszcza zarządzanie witryną i serwerem

cPanel jest zwykle instalowany na samodzielnym serwerze i choć jest to bezsprzecznie dobre narzędzie, oznacza to, że w razie awarii tego serwera wszystkie usługi są narażone na awarię.

W SystemicPanel masz jednak pełną autonomię konfiguracji i bardzo niewiele ograniczeń. Przejdźmy jednak do porządku, zaczynając od tego, co widzimy z boku: interfejsu.

Porównanie cPanelu i hostingu w chmurze

Choć interfejs użytkownika może wydawać się mało istotny, jest to pierwsza różnica, którą zauważa większość osób, i pierwszy krok w porównywaniu paneli sterowania obu systemów.

Panel kontrolny hostingu w chmurze może mieć podstawowy, czysty lub złożony interfejs użytkownika, który pozwala użytkownikom zarządzać ich stroną i innymi standardowymi funkcjami. W zależności od dostawcy może on oferować lub nie więcej elementów niż cPanel, ale jest to coś, co dopiero od niedawna staje się oczywiste. Wynika to z faktu, że na rynek wchodzi wielu nowych dostawców, którzy tworzą własne, autorskie panele sterowania.

Panel sterowania cPanel przeszedł przez lata wiele zmian: dodano nowe funkcje, aby umożliwić użytkownikom wprowadzanie zmian za pomocą prostego interfejsu, a nie poprzez narzędzia konfiguracyjne. Dla użytkowników, którzy polegają na interfejsie użytkownika, cPanel będzie najkorzystniejszym wyborem zarówno pod względem prostoty, jak i stworzonej na jego temat literatury pomocniczej.

Drugim elementem, który należy wziąć pod uwagę, jest infrastruktura serwerowa.

Ważne jest, aby znać różnicę między sposobem działania chmury i cPanelu, aby móc wybrać odpowiednią infrastrukturę dla swojej firmy lub projektu. Usługi hostingowe w chmurze (PHP, serwery WWW, bazy danych, poczta, DNS) działają na indywidualnych, oddzielnych serwerach. Oznacza to, że istnieje grupa komputerów przeznaczonych do obsługi aplikacji serwerowych, które są używane lub mogą być łatwo używane, bez przestojów. W przypadku hostowania witryny w usłudze nieklastrowej i awarii serwera połączonego z tą usługą witryna będzie niedostępna do czasu naprawy i ponownego uruchomienia serwera.

Z drugiej strony, cPanel jest zwykle umieszczany na pojedynczym serwerze, ale zawsze na bardzo wytrzymałych maszynach, które podlegają stałej konserwacji. Wszystkie usługi (WWW, poczta e-mail, bazy danych, DNS) zależą od tego serwera, który musi działać w każdej minucie każdego dnia, co stanowi pojedynczy punkt awarii. 

Wniosek jest prosty: ze względu na prostotę i łatwość obsługi użytkownicy indywidualni korzystają z cPanelu, natomiast firmy, które muszą stale uruchamiać ważne usługi internetowe, coraz częściej wybierają hosting w chmurze.

Artykuły z tej samej kategorii: