Podstawowe części samochodowe oraz ich szczególne funkcje i przeznaczenie

Części samochodowych

Sprężarka AC

Sprężarka AC to część samochodowa umieszczona w komorze silnika. Znajduje się ona z jednej strony i jest przymocowana do paska napędu serpentynowego. Freon jest przepuszczany przez sprężarkę AC, aby zapewnić chłodne powietrze w Twoim samochodzie. Jeśli lubisz używać systemu klimatyzacji w swoim samochodzie podczas gorących letnich dni, chcesz, aby kompresor był w dobrym stanie. Będziesz mógł stwierdzić, czy kompresor jest uszkodzony, jeśli nie ma zimnego powietrza przepływającego przez otwory wentylacyjne. Kompresor może również wytwarzać uciążliwe i głośne dźwięki podczas pracy.

Konwerter katalityczny

Konwerter katalityczny jest elementem układu wydechowego samochodu. Jest on wykonany ze stali nierdzewnej i zawiera katalizator, który zmniejsza emisję tlenku węgla, tlenków azotu i węglowodorów w spalinach z układu wydechowego. Jest on stosowany w celu wyeliminowania zanieczyszczeń, tak aby spaliny nie powodowały szkód dla planety.

Konwerter katalityczny
Konwerter katalityczny

Alternator

Urządzenie wytwarzające energię elektryczną, alternator przetwarza energię mechaniczną na energię elektryczną w postaci prądu zmiennego. Służy on do zasilania układu elektrycznego samochodu wraz z akumulatorem. Akumulator jest również ładowany przez alternator z wykorzystaniem energii mechanicznej wytwarzanej przez ruch części samochodowych

Jeśli akumulator wygląda na spuchnięty i nie działa, w alternatorze może pojawić się błędne napięcie i spowodować jego przeładowanie. 

Wideo: Kako deluje avtomobilski alternator?

Oś jest odpowiedzialna za przekazywanie mocy na koła z silnika. Jest to kluczowa część samochodu, jeśli chcesz skręcić, zahamować lub poruszyć. Będziesz w stanie stwierdzić, czy coś jest nie tak z twoimi osiami, jeśli wydają one głośne dźwięki sprzęgania. Zauważysz silne wibracje w samochodzie, szczególnie podczas hamowania lub skręcania. 

Przeczytaj następujący artykuł: Po co w ogóle używać pokrowców na siedzenia samochodowe?

Twój nowo zakupiony samochód będzie wyposażony w urocze i lśniące siedzenia, które z pewnością chciałbyś utrzymać jak najdłużej. Ale codzienne użytkowanie samochodu szybko spowoduje zużycie tych cennych siedzeń. Dobrze, że istnieje prosty sposób, aby je chronić, a jest nim użycie najlepszych pokrowców na siedzenia Silux.

Hamulce

Układ hamulcowy Twojego samochodu składa się z kilku elementów. Jest tam rotor, klocki, przełącznik świateł, pedał hamulca i zacisk. Częściej niż nie, jeśli coś jest nie tak z hamulcami, to dlatego, że coś jest nie tak z wirnikiem, klockiem lub zaciskiem. 

Zaciski hamulcowe można znaleźć z tyłu lub z przodu pojazdu, ale mogą one być również za kierownicą. Klocki hamulcowe mogą być również umieszczone za kołem, a po pewnym czasie zaczną się one ścierać. Klocki, które znajdują się na ostatnim etapie swojego życia, podczas hamowania będą wydawały pisk lub głośne dźwięki. 

Artykuły z tej samej kategorii: