Podstawy darmowego hostingu DNS

Wybór wiarygodnego i wysokiej jakości dostawcy bezpłatnego hostingu DNS jest krytyczny, jeśli jesteś obecnie w procesie rozszerzania istniejącej strony internetowej lub budowania nowego. Dobry gospodarz DNS jest jak twój najlepszy przyjaciel w tym przypadku. Z zaufanym DNS usługi hostingowe, można cieszyć się lepszą niezawodność, redundancja, szybkość i bezpieczeństwo. 

Jako właściciel lub zarządca strony internetowej, jednym z najgorszych koszmarów jest to, że ludzie odwiedzają Twoją stronę tylko po to, aby dowiedzieć się, że jest ona nieczynna. Niestety, wraz ze stale rosnącą liczbą ataków typu DDoS (Distributed Denial of Service), gdzie usługi internetowe mogą zostać przytłoczone tonami żądań, niebezpieczeństwo załamania się Twojej strony pod dużym obciążeniem będzie zawsze obecne, czy Ci się to podoba, czy nie. 

Wybór wiarygodnego i wysokiej jakości dostawcy bezpłatnego hostingu DNS jest krytyczny, jeśli jesteś obecnie w procesie rozszerzania istniejącej strony internetowej lub budowania nowego.

To jest właśnie powód, dla którego ważne jest, aby wybrać wysokiej jakości dostawcę hostingu DNS, aby zapewnić redundancję swojej witryny. Poza tym, jeśli ataki DDoS, błędy w konfiguracji lub awaria infrastruktury ma miejsce, to nigdy nie wystarczy tylko jeden dedykowany serwer DNS. Potrzebujesz kilku dostawców DNS w różnych sieciach, aby zagwarantować dostępność DNS i obniżyć możliwości przestoju DNS. 

Dziś można znaleźć DNS hosting w wyborze opcji i pakietów. Wielu dostawców usług hostingowych DNS może pobierać opłaty za swoje usługi. Ale dobrą wiadomością jest to, że są też świetni dostawcy darmowego hostingu DNS. 

Ale zanim dowiesz się o tych dostawców DNS hosting, które oferują swoje usługi za darmo, istnieje kilka podstawowych informacji, które trzeba wiedzieć najpierw przed wyborem następnego hosta DNS. 

Co to jest DNS?

DNS lub system nazw domen tłumaczy informacje czytelne dla człowieka, w tym stronę internetową, nazwę domeny i inne rodzaje zasobów internetowych, na adresy IP lub protokoły adresowania, których komputery używają do lokalizowania i nawigacji informacji w sieci. 

Z pomocą DNS łatwiej będzie Ci zapamiętać frazy i słowa, takie jak Google czy Netflix, zamiast długiego ciągu liczb. Może to brzmieć skomplikowanie, ale jeśli przyjrzeć się temu bliżej, podstawy zapytań DNS są bardzo proste i łatwe. 

Z zaufanym DNS usługi hostingowe, można cieszyć się lepszą niezawodność, redundancja, szybkość i bezpieczeństwo.

Każda strona internetowa ma swój własny, odpowiadający jej serwer nazw. Aby zobaczyć konkretną stronę internetową, będziesz musiał połączyć się z jej serwerem nazw, abyś mógł pobrać adres IP tej strony, jak również inne powiązane pliki. 

Kiedy ktoś wpisze NameIt.com w pasku przeglądarki, na przykład, jego przeglądarka będzie próbowała przetłumaczyć nazwę domeny NameIt na adres IP. Proces ten będzie obejmował zapytanie lub prośbę do DNS o znalezienie serwera nazw domeny NameIt. Jeśli serwer nazw NameIt nie jest dostępny, przeglądarka odwiedzającego nie będzie w stanie znaleźć adresu IP strony internetowej, która ma zostać wyświetlona. 

Jeśli masz już domenę, ale nie masz serwera nazw domen, zawsze, gdy ktoś szuka twojej strony, zobaczy tylko błąd, który mówi, że strona nie może być osiągnięta, ponieważ twoja strona nie ma hosta.

Znaczenie niezawodnego, darmowego hostingu DNS 

Krytyczne jest, aby wybrać wiarygodne i zaufane DNS hosting provider, ponieważ może to wpłynąć prawie wszystko, w tym swojej stronie internetowej redundancji, jak również jego prędkość i co ważniejsze, nawet jego bezpieczeństwo. 

Redundancja

Nigdy nie jest zalecane, aby mieć tylko jeden punkt awarii, jeśli jesteś właścicielem firmy. Dostawcy usług hostingowych DNS pozwalają skonfigurować wtórne serwery nazw. Można jednak założyć, że nie będzie to miało wpływu na resztę ich usług. 

Jest to podobne do przechowywania kopii zapasowej plików na komputerze na zewnętrznym dysku twardym, który jest bezpiecznie zabezpieczony w domu. Jednak gdy wybuchnie pożar, możesz stracić nie tylko komputer, ale także wszystkie znajdujące się na nim pliki. 

W ten sam sposób, że trzeba przechowywać kopie zapasowe offsite, ważne jest również, aby użyć kilku dostawców DNS hosting. Najczęstszym podejściem jest skonfigurowanie jednego z dostawców DNS jako głównego hosta, podczas gdy reszta jest uważana za drugorzędną i podporządkowaną głównemu dostawcy. 

Potrzebujesz kilku dostawców DNS w różnych sieciach, aby zagwarantować dostępność DNS i obniżyć możliwości przestoju DNS.

Oznacza to, że wszystkie twoje rekordy będą synchronizowane z głównego hosta do drugorzędnych. Na przykład, jeśli lookup nie powiodło się i czas do pierwszego serwera DNS, będzie zapytać następny serwer DNS, aż właściwy adres IP wrócił. Ale jeśli nie można go rozwiązać, zobaczysz to w słynnym błędzie, który mówi, że strona nie jest dostępna. To tylko pokazuje, że usługi DNS może również iść w dół. 

Jednakże, ponieważ dostawcy usług internetowych lub ISP buforują DNS, jeśli pierwszy dostawca się zepsuł, będzie kontynuował odpytywanie pierwszego serwera DNS przez jakiś czas, zanim zapyta drugiego. Łatwym i szybkim rozwiązaniem tego problemu jest tymczasowa zmiana ustawienia TTL dla rekordu DNS i kierowanie ruchu do drugiego serwera DNS aż do momentu, gdy awaria zostanie naprawiona. 

Ogólną praktyką jest utrzymywanie dłuższego TTL dla rekordów DNS, ponieważ twój ISP będzie buforował twoje DNS, a użytkownicy mogą nawet nie zauważyć, kiedy darmowy dostawca hostingu DNS tylko zejdzie na trochę. Jeśli rekord TTL, na przykład, jest ustawiony na tydzień w poniedziałek, a dostawca DNS jest w dół począwszy od poniedziałku wieczorem do czwartku, użytkownicy nie zobaczą lub zauważyć żadnych przestojów, ponieważ twój IPS ma cache DNS. 

Prędkość

Innym czynnikiem, który odgrywa ważną rolę w wyborze dostawcy bezpłatnego DNS hosting jest prędkość. Wybór szybkiego dostawcy hostingu DNS zagwarantuje mniej opóźnień między TTFB i DNS lookup. Narzędzie do testowania prędkości strony internetowej może pomóc w przetestowaniu czasu TTFB i DNS lookup. 

Dostawcy usług hostingowych DNS mają również wiele POP-ów. Lepiej, jeśli jest więcej lokalizacji, ponieważ oznacza to, że istnieje większa szansa, że serwer DNS znajduje się w pobliżu odwiedzającego, co skraca czas wyszukiwania. Jednak po raz kolejny należy pamiętać, że DNS może być również buforowany przez ISP, więc serwery DNS otrzymają mniej zapytań, jeśli ustawisz dłuższy TTL. 

Artykuły z tej samej kategorii: