Porady, o których warto pamiętać podczas wycieczki do Wiednia

Opery w Wiedniu

Czy planujesz odwiedzić Wiedeń lub Wiedeń w najbliższym czasie?

Austria jest krajem pięknym pod wieloma względami, a Wiedeń jest często najlepszym miejscem na rozpoczęcie austriackiej podróży. Zanim jednak z podekscytowaniem spakujesz walizki i zarezerwujesz lot, musisz wiedzieć kilka rzeczy, aby podróż przebiegła gładko i pomyślnie.

Kiedy jest najlepszy czas na zwiedzanie?

Ponieważ klimat Wiednia jest kontynentalny, w miesiącach letnich w mieście może być gorąco, a w sezonie zimowym – zimno. Niesamowite i niepowtarzalne wrażenia czekają na Ciebie, jeśli zobaczysz Wiedeń, gdy spadną jesienne liście, gdy wszystko przykryje śnieg lub gdy letnie słońce oświetli całe miasto.           

Park i pałac Schönbrunn w Wiedniu, Austria
Park i pałac Schönbrunn w Wiedniu, Austria

Zimą czynny jest jarmark bożonarodzeniowy, który rozgrzeje Cię gorącym czerwonym winem i światełkami. Latem można też spędzić trochę czasu na tarasach lub w zatłoczonych parkach, popijając orzeźwiające napoje.

Jak dojechać do Wiednia

Do Austrii można dostać się na wiele różnych sposobów dzięki jej położeniu w Europie Środkowej. Najłatwiejszym i najszybszym sposobem dotarcia do tego kraju jest lot samolotem. Linie lotnicze United i Austrian oferują bezpośrednie loty ze Stanów Zjednoczonych, a Jet2, EasyJet i Ryanair – z Wielkiej Brytanii. 

Po przylocie na lotnisko możesz złapać Ubera lub taksówkę, które zawiozą Cię prosto do hotelu. Możesz też udać się na stację kolejową znajdującą się na niższym piętrze terminalu, skąd odjedziesz pociągiem do samego centrum miasta. 

Jeśli planujesz podróżować po Europie, łatwo złapiesz pociąg z Pragi, Budapesztu i Bratysławy lub wskoczysz do autobusu z kilku pobliskich miast, a najbardziej znaną trasą jest Budapeszt.

Najlepszy sposób na poruszanie się po Wiedniu 

Podróżowanie do Wiednia i po jego okolicach jest szybkie i łatwe. Jednak po długich spacerach i skosztowaniu przysmaków stolicy Austrii zawsze można odpocząć, korzystając z transportu publicznego. 

Tramwaje i autobusy kursują od rana do nocy, więc możesz mieć pewność, że będziesz mógł łatwo i szybko poruszać się po okolicy. Po północy można nadal jeździć specjalnymi autobusami nocnymi, które kursują po głównych ulicach centrum miasta.

Tramwaj w Wiedniu
Tramwaj jest jednym z najlepszych środków transportu w Wiedniu

Stacje metra są czyste, nie ma na nich tłumów, a wszystko jest wyraźnie oznaczone. Możesz być pewien, że nikt nie będzie się na Ciebie pchał, aby tylko wejść do metra przed Tobą. Można nawet od razu znaleźć wolne miejsca, bez konieczności pośpiechu. 

Taksówki w Wiedniu są również bardzo przystępne cenowo, chociaż złapanie ich na ulicy jest prawie niemożliwe. Dlatego zazwyczaj taksówkę można złapać w hotelu lub restauracji, można też poszukać specjalnych stref dla taksówek, gdzie czekają. 

Gdzie można się zatrzymać w Wiedniu?

Wiedeń składa się z kilku dzielnic i jest dość gęsto zaludniony, co pozwala na bezproblemowe dotarcie do różnych atrakcji. Nie musisz się stresować, szukając idealnego miejsca na nocleg, ponieważ jest tu wiele opcji do wyboru. 

Wiedeń– wydatki w najlepszym do życia mieście na świecie

Dla miłośników atrakcji historycznych 

Jeśli chcesz być w samym sercu miasta, najlepszym wyborem będzie Dzielnica 1, która znajduje się w niewielkiej odległości od najważniejszych atrakcji, takich jak Stephansdom, Graben i Pałac Hofburg. 

Dla miłośników przestrzeni zewnętrznych 

Park Prater znajduje się w Dzielnicy 2 i doskonale nadaje się do spacerów, które pozwolą spalić smakowite potrawy, jakie można tu zjeść. 

Dla zakupoholików 

Dzielnice 6 i 7 są zawsze głównymi dzielnicami dla osób, które szukają największej ulicy handlowej w Wiedniu z wyborem restauracji. Jest to kolejne wspaniałe miejsce, w którym można się zatrzymać, ponieważ Dzielnica 1 znajduje się w odległości krótkiego spaceru od kilku dzielnic, a system tramwajowy i metro z łatwością połączą Cię z historycznym centrum miasta.

Dla entuzjastów opery i teatru 

Dzielnice 3 i 4 to bez wątpienia najlepsze dzielnice, w których można się zatrzymać. Znajdują się one w pobliżu wielu atrakcji, takich jak Naschmarkt, Stadtpark, Belvedere oraz większości oper i teatrów w mieście. 

Znajduje się tuż pod Dzielnicą 1, co oznacza, że hotel w tym miejscu będzie świetnym rozwiązaniem, jeśli chcesz być blisko zabytków, a nie musisz zatrzymywać się w miejscach turystycznych. Jest to także najlepsze miejsce na pobyt zimą, kiedy Pałac Belwederski zamienia się w migoczącą Wioskę Bożonarodzeniową. 

Co zjeść w Wiedniu?

Po tych wszystkich godzinach spędzonych na zwiedzaniu zasługujesz na szybką i smaczną przerwę, aby spróbować najwspanialszych dań kuchni austriackiej. 

Nie przegap okazji, by spróbować Wiener Melange, lokalnej kawy w Wiedniu. Jest to rodzaj espresso z mleczną pianką i parzonym młynkiem. Do tej kawy możesz zamówić sznycel wiedeński, popularne danie z cielęciny lub wieprzowiny. Warto też wypić łyk lokalnego piwa i zjeść kanapkę, którą można znaleźć w kawiarni w mieście. Warto skorzystać z okazji i spróbować pysznego tortu Torte, dostępnego w Hotelu Imperial Vienna i wielu kawiarniach.

Należy pamiętać, że wiele restauracji w okolicy przyjmuje tylko gotówkę, więc nie należy polegać tylko na kartach. Jeśli chcesz, możesz też zostawiać napiwki. Choć nie jest to oczekiwane, ludzie to doceniają. 

Jeśli wolisz samodzielnie przygotowywać posiłki podczas wakacji w Wiedniu, pamiętaj, że większość sklepów spożywczych w okolicy jest zamknięta w niedziele. Dlatego ważne jest, abyś zaopatrzył się w potrzebne artykuły spożywcze przed tym dniem. 

Wiedeń to bez wątpienia wspaniałe miejsce, ponieważ każdy znajdzie tu coś dla siebie. Pamiętaj o tych wskazówkach, aby wycieczka do Wiednia była niezapomniana!

Artykuły z tej samej kategorii: